Uživatel nepřihlášen
Brokyho nálevna názorů
RSS kanál blogu
Píše: Brokarek - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Brokyho nálevna názorů

Tomb Raider, aneb cesta tam a zpátky už ne

Pondělí 25.3.2013 22:08 - Autor: Brokarek
To se mi líbí

Tomb Raider, aneb cesta tam a zpátky už neVzhledem k tomu, že toto je můj naprosto první blogový příspěvek sem na Zing a s recenzemi nemám prakticky žádné zkušenosti, berte to s rezervou. Spíš jako takový pokus, třeba se pobavíte :).

Nová Lara, stará pařba

Jsem fanoušek Lary. A to už pěkných pár dílů. Začínal jsem s Anniversary a přes perfektní Legend, technicky vymakaný Underworld a netradiční Guardian of light jsem se propracoval až k aktuálnímu Tomb Raiderovi. Po prvních pár měsících mediální masírky a zveřejňování informací jsem byl rozhodnutý tento díl vynechat. Prostě to pro mě nebyla ta pravá Lara. Žádná prsa, žádná elegantntní akrobacie ani stylové hlášky a hluboké, prastaré kobky. Ale po vydání se ve mně cosi zlomilo a už jsem hrál. A rozhodně toho nelituji.

Zrod legendy

Chudák Lara to měla zpočátku těžké. Vyrazila si na výpravu kamsi do Japonska, najít hrobku jisté Himiko o které její kamarádka Samantha pořád básní, sebrala s sebou partu námořníků, abnormálně tělesně stavěného kuchaře, trochu otrávenou techničku/znalkyni a dosti nerudného zvláštního archeologa. Ale cesta se nevyvíjí podle představ a loď nakonec i s posádkou skončí rozlámaná na skalách nehostinného ostrova. A teď se hráči, starej!

Tvrdý rozjezd.

Zpočátku si budete připadat jak v nějakém striktně lineárním survival hororu. Všude mrtvoly, trosky, padajcí jeskyně a šílenci chytajcí za nohy. Postupně si ale nacházíte cestu ze dna, rozvíjíte příběh točící se kolem prazvláštní bohyně, pološíleného proroka/kněze a bandy Ruských trosečníků zlákaných jeho nabídkou a hlavně, hlavně se neřízeně BAVÍTE! Postupně se prokousáváte od nejzákladnějších prvků přežití jako jídlo, teplo a přístřešek až k trochu pokročilejším, mezi něž patří volání SOS nebo odhalování tajů ostrova. Do ruky se vám dostane spoustu zbraní, jenž navíc v průběhu hry budete z nalezených součástek vylepšovat. Trošku negativně bych mohl vzít to, že hra upřednostňuje luk, což například v případě mě, hráče používajcího kombinaci samopalu a pistole, působí v některých custscénách a vnucených pasážích trochu nepřirozeně. Jinak je ale komplexnost výzbroje zpracována na výbornou.

Těžké dospívání

Všechen boj a další ale nestojí pouze na zbraních, ale také na úrovni Lařiných schopností. V průběhu hry získáváte spoustu zkušeností, levelujete a za získané skillpoints si můžete pořídit spoustu nových schopností. Navíc také postupujete po jakémsi tříúrovňovém stromu schpnosti přežít, který vám umožní například útočit na blízko horolezeckou sekyrou, nebo brutálně dorazit nepřítele zblízka. Vůbec Lara se s nepřáteli nepáře. Dynamický krycí systém funguje na výbornou, v pozdějších částech hry je Lara nebojácná a do bitek se vrhá s celkem pěknými hláškami. Co mě také potěšilo je to, že nepřátelé vyjma těch velkých namachrovaných pitomců mají z Lary docela respekt a akorát na ní z tratoliště krve nepořvávají jak je trapná a neschopná.

Průzkumnice na jiné úrovni

Pořád ale mluvíme o Tomb Raiderovi, a Tomb Raider logicky musí "Tomb Raideovat" tzn. prolézat hrobky a prozkoumávat. Ostrov je relativně velký, ikdyž docela koridorový. Rozdělený na menší lokace. Base campy jsou dvojího druhu, jeden obyčejný a jeden větší s možností rychlého cestovaní (ty se nacházejí ve větších lokacích). Prakticky každá větší oblast má hromadu relikvií, dokumentů, nějakých speciálních výzev a občas i nějaké té postranní hrobky, jejíchž úspěšný průzku ma splnění fyzikální hádanky vás odmění pěknou sumou zkušeností a přesnou mapou "pokladů" dané lokace. Ve hře je proto vždycky co dělat, a pokud se akutně nechcete posouvat v příběhu dál, můžete svobodně prozkoumávat. K tomu vám také slouží náčiní typu horolezecká sekera, luk s provazovými šípy a další.

Souhrn

Nakonec je tedy Lara jiná. Jiná než předchozí díly. Nedovolím si říct lepší, ale prostě jiná. Je zábavná, je promyšlená, je chytlavá, pěkně se na ní kouká a dobře se hraje. Pokud nevíte co hrát, určitě neprohloupíte. Všechno funguje tak jak má. Jenom ten Multiplayer... To je nuda nad entou bez nápadu. A doporučení? Pokud máte rádi 3rdps střílečky/adventury/skákačky, netrefíte vedle. A to ani v opačném případě. Nová Lara se prostě povedla. Kvalitu lokalizace neposoudím, hrál jse mv angličtině, ale podle některých reakcí je česká lokalizace poměrně nekvalitní a plná pravopisných a významových chyb. Grafická stránka hry je úchvatná. Scenérie krásné, světlo a stíny umí dělat věci a design lokací je velice povedený. Pro mě zatím asi nejlepší hra roku 2013.

Tomb Raider na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Tomb Raider
» Více o hře
Líbí se mi
  • Píběh
  • Otevřený herní svět
  • Komplexnost
  • Pěkná audiovizuální stránka
  • Lara!
Vadí mi
  • Debilní multiplayer
  • Přílišné upřednostňování luku
Verdikt: Tahle hra za to opravdu stojí. Opravdu!
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Tomb Raider, aneb cesta tam a zpátky už ne
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Brokarek    Já třeba ani Anniversary nedokončil protože ta kampaň byla vážně šíleně dlouhá. Legend mě bavil asi ze všech nejvíc. Underworld byl hezkej na pohled a taky se dobře hrál a GoD byla taková... netradiční hra.Brokarekbrokarek13979    30.3.2013 07:41 Brokarek

Já třeba ani Anniversary nedokončil protože ta kampaň byla vážně šíleně dlouhá. Legend mě bavil asi ze všech nejvíc. Underworld byl hezkej na pohled a taky se dobře hrál a GoD byla taková... netradiční hra.

argokib    Tak mě to jako hráči který už nový TR hrál bohatě stačilo. Ovšem kdybych se ještě rozhodoval o koupi chtělo by to opravdu trochu více podrobněji. Ale jinak super...Asi takhle, , někdo kdo si tu hru chce koupit a jen potřebuje nějaké finální ohodnocení tak si tu hru koupí, protože vesměs tu dostane požehání :-) . . Hráč který toho o hře moc neví, , váhá a rád by se dozvěděl co nejvíc. . tak by asi nejspíš hledal ještě podrobnější recenzi.
Jinak souhlasím s Maestrodkem. Podle mě hra odpovídá dnešním moderním trendům a velice se bohužel zjednodušila. TR se dobře hraje, krásně se na něj kouká, baví a jde o jeden z nejlepších titulů na tuto generaci . . ale se starým dobrým Tombraiderem to bohužel nemá už moc společnýho. . opravdu zde chybí výzvy, , tajemné prastaré hrobky a obtížné puzzle které byly kořením pravého Tomba.
argokibargokib7207
    29.3.2013 21:23
argokib

Tak mě to jako hráči který už nový TR hrál bohatě stačilo. Ovšem kdybych se ještě rozhodoval o koupi chtělo by to opravdu trochu více podrobněji. Ale jinak super...Asi takhle, , někdo kdo si tu hru chce koupit a jen potřebuje nějaké finální ohodnocení tak si tu hru koupí, protože vesměs tu dostane požehání :-) . . Hráč který toho o hře moc neví, , váhá a rád by se dozvěděl co nejvíc. . tak by asi nejspíš hledal ještě podrobnější recenzi.
Jinak souhlasím s Maestrodkem. Podle mě hra odpovídá dnešním moderním trendům a velice se bohužel zjednodušila. TR se dobře hraje, krásně se na něj kouká, baví a jde o jeden z nejlepších titulů na tuto generaci . . ale se starým dobrým Tombraiderem to bohužel nemá už moc společnýho. . opravdu zde chybí výzvy, , tajemné prastaré hrobky a obtížné puzzle které byly kořením pravého Tomba.

Brokarek    Okej.Brokarekbrokarek13979    27.3.2013 22:29 Brokarek

Okej.

Maestrodk    Když je to recenze, tak by to mohlo být delší a víc dopodrobna. Možná by neuškodilo i srovnání se staršími díly. V čem je tento lepší a v čem naopak horší. Nejsem expert na recenze, takže nechci moc radit, ale tohle by se mi tam třeba líbilo. :) Taky tam možná nahodit nějaké obrázky, hlavně když se zmiňuješ o grafice. Jinak jako takový krátký pohled na hru je to dobré.Maestrodkmaestrodk8088    27.3.2013 22:27 Maestrodk

Když je to recenze, tak by to mohlo být delší a víc dopodrobna. Možná by neuškodilo i srovnání se staršími díly. V čem je tento lepší a v čem naopak horší. Nejsem expert na recenze, takže nechci moc radit, ale tohle by se mi tam třeba líbilo. :) Taky tam možná nahodit nějaké obrázky, hlavně když se zmiňuješ o grafice. Jinak jako takový krátký pohled na hru je to dobré.

Brokarek    A nějaké vyjádření k samotnému textu? Co zlepšit apod. ? :) Díky za reakci.Brokarekbrokarek13979    26.3.2013 17:03 Brokarek

A nějaké vyjádření k samotnému textu? Co zlepšit apod. ? :) Díky za reakci.

Maestrodk   3x   Grafika je vazne hezka, ale to neni vsechno. Ty zjednodusovaci prvky pro blbce me stvou uz snad ve vsech hrach. Automatickej heal strasnej, protoze to pak nenuti premyslet a muzete vlitnout do hloucku nepratel jak Rambo a vsechny postrilet. Vadili mi nepratele, protoze to byli jen sami lide a to byla nuda. Cekal jsem nejake ty myticke bytosti, ale ta tam byla jen jedna a to jako posledni boss. Ty reci o tom, jak kdyz bude Lara zranena, tak to velice ovlivni hru, tak to byly zvasty. Takova situace nastala snad jen jednou a to jsem opravdu nikam nevylezl a musel jsem najit lekarnicku.

Vylepsovani schopnosti a zbrani je sice hezke, ale zbytecne, protoze se da v pohode hrat i bez toho. Chybely mi taky propracovane puzzly. Je jich tam jen par a strasne jednoduche. Dokonce mi to jeste bude porad nabizet ten jejich Survival Instinct, pak si uz vazne pripadam jako blbec. Nevyuzil jsem ho ani jednou. Posledni vec, kterou bych tomu vytknul, tak je to, ze se porad snazi Laru ukazat jako nezkusenou holku, ktera nekoho poprve zabila a jak se ji to dotklo, ale o par chvil pozdeji nema problem Kalachem zlikvidovat desitky nepratel bez mrknuti. Je mi jasne, ze se musela rychle prizpusobit, ale na to jak je nezkusena, tak zabiji lip nez Hitman.

Hra je to dobra, ale jako Tomb Raider teda nevim. Je hezke, ze se pokusili o neco noveho, ale bohate by mi stacilo, kdyby to bylo podobne Underworldu, ktery byl super. Zustavam stale verny TR 1 a 2, kterych jsem se nahral opravdu spoustu.
Maestrodkmaestrodk8088
    26.3.2013 09:32
Maestrodk

Grafika je vazne hezka, ale to neni vsechno. Ty zjednodusovaci prvky pro blbce me stvou uz snad ve vsech hrach. Automatickej heal strasnej, protoze to pak nenuti premyslet a muzete vlitnout do hloucku nepratel jak Rambo a vsechny postrilet. Vadili mi nepratele, protoze to byli jen sami lide a to byla nuda. Cekal jsem nejake ty myticke bytosti, ale ta tam byla jen jedna a to jako posledni boss. Ty reci o tom, jak kdyz bude Lara zranena, tak to velice ovlivni hru, tak to byly zvasty. Takova situace nastala snad jen jednou a to jsem opravdu nikam nevylezl a musel jsem najit lekarnicku.

Vylepsovani schopnosti a zbrani je sice hezke, ale zbytecne, protoze se da v pohode hrat i bez toho. Chybely mi taky propracovane puzzly. Je jich tam jen par a strasne jednoduche. Dokonce mi to jeste bude porad nabizet ten jejich Survival Instinct, pak si uz vazne pripadam jako blbec. Nevyuzil jsem ho ani jednou. Posledni vec, kterou bych tomu vytknul, tak je to, ze se porad snazi Laru ukazat jako nezkusenou holku, ktera nekoho poprve zabila a jak se ji to dotklo, ale o par chvil pozdeji nema problem Kalachem zlikvidovat desitky nepratel bez mrknuti. Je mi jasne, ze se musela rychle prizpusobit, ale na to jak je nezkusena, tak zabiji lip nez Hitman.

Hra je to dobra, ale jako Tomb Raider teda nevim. Je hezke, ze se pokusili o neco noveho, ale bohate by mi stacilo, kdyby to bylo podobne Underworldu, ktery byl super. Zustavam stale verny TR 1 a 2, kterych jsem se nahral opravdu spoustu.