Uživatel nepřihlášen
Brokyho nálevna názorů
RSS kanál blogu
Píše: Brokarek - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Brokyho nálevna názorů

Grand Theft Auto V, aneb návrat krále

Čtvrtek 3.10.2013 18:24 - Autor: Brokarek
To se mi líbí

Grand Theft Auto V, aneb návrat králeJe jen velmi, velmi málo her, které při svém vydání doslova otřesou celou herní scénou a naprosto zastíní všechno ostatní. Mezi tyto hry patří i tituly z dnes již legendární série městských akcí Grand Theft Auto. Ta se před nedávnem dočkala svého pátého pokračování a po trochu delší době, nutné k pořádnému zahrání jsem sevrhl na vlastně zbytečou práci. O GTA V toho bylo již hodně napsáno a z drtivé většiny to byl materiál kladně hodnotící. Nicméně rád se o svůj názor na tento klenot podělím i s vámi. Pojďme na to.

Legenda se vrací

Dobrých 5 let jsme si (když nepočítáme DLC) museli počkat na pokračování série Grand Theft Auto. Poslední díly nasadily laťku kvality nesmírně vysoko, takže byla kladena otázka, jestli bude nový díl schopen tuto laťku překonat. Všechny obavy ale byly zažehnány. Nový díl bez problému ten předchozí a všechny starší překonal. Především boduje obrovským světem plným aktivit a života, nádherným venkovem plným panoramat, výborným příběhem plným zvratů a narážek a parodií na reálný svět, parádními animacemi s výtečným dabingem, spoustou humoru, tradičně obrovským množstvím násilí, drog, diskriminace a ostrých slovíček a především věcí nejpřelomovější, TŘEMI hlavními postavami.

Tři hlavní protagonisti
Tři hlavní protagonisti

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Tentokrát nedostáváme do ruky jednoho , ale rovnou tři hlavní charaktery. Všichni jsou maximálně odlišní jak v chování, tak v různých názorech a způsobech.

Michael je bohatý muž středního věku žijící z peněz daňových poplatníků pod ochranou svědků FIB (čili FBI) spolu se svojí užívajcí si manželkou a rebelujcími dětmi ve velké vile v bohatší části Los Santos. Syn je potetovaný rádobygangster závislý na videohrách, dcera se stává pornoherečkou a manželka spí s každým bohatším kterého najde, zatímco sám Michael je tak trochu psychopat a cholerik. No prostě rodinka k pohledání. Někdo by je mohl považovat za negativní prvek, mě ale jejich strasti a především úderné diskuze a popichování mezi sebou nesmírně bavilo. Michael je mimo jiné závislý na alkoholu a kouření.

Franklin je obyčejný občan černé pleti, krade auta pro lakomého překupníka aut Simeona a s jeho vysokým kamarádem Lamarem (taktéž pracujcím pro Simeona) se zaplétá do dosti ošemetných problémů. Jinak to ale v jádru tak úplně negativní postava není (paradoxně asi nejméně ze všech 3) a občas se projeví že radši než vraždit by si  v klidu kouřil jointy nebo brázdil silnice Los Santos v nějaké nadupané káře. Mimochodem se ve hře setkáte s obrovským množstvím jeho kamarádů, příbuzných nebo známých se kterými se ostatní postavy za celou hru vůbec nesektají a vězte, že každý z těchto charakterů je (obvykle trochu za vlasy přitažený) unikát.

Trevor je prostý šílenec, cvok, magor, antihygenik, veřejné nebezpečí a tak dále... možností je mnoho. Jeho charakter asi nejvíce odpovídá virtuálním choutkám průměrného hráče  GTA a odpovídá tomu i jeho způsob řešení problémů (olovem či pěstmi). Také je to ale parádní hláškař a některé animace s ním vskutku nemají chybu. Do příběhu (vyjma první mise, kde vyjde najevo jeho bývalá spolupráce s Michaelem) zasáhne o něco později než předchozí dva hrdinové, ale jeho další výstup opravdu stojí za to. Žije v poušti v karavanu spolu s neméně psychopatickým sousedem Ronem a spolu s jeho praštěnou partičkou bojuje s pár starými i novými známými v psychopatických pouštních válkách plných výbuchů a zbraní. Také jeho nástup pořádně rozproudí příběh, protože do té chvíle prakticky akorát řešíte problémi s penězi a sem tam někoho odstřelíte, zatímco hned v prvních třech misích za Trevora rozpoutáte pár dost šílených šlamastyk a postřílíte nebo odpálíte obrovské množství lidí.

Chop možná není tak úplně hlavní postava, ale občasná možnost převtělit se od něj mu vynesla místo zde. Chop je Franklinův pes, se kterým můžete chodit na procházky, cvičit si ho nebo mu třeba upravovat obojek. Párkrát vám taky pomůže v misích (a nemálo pobaví). Celkem vzato je to prvek přibližujcí postavy více realitě (dosavaď žádný hlavní hrdina mazlíčka neměl).

Ten umí to a ten zas tohle

Příběhy všech postav se velmi těsně prolínají a snad nebudu spoilerovat, když řeknu že většinu hry postavy spolupracují a drží si přátelské vztahy. Každá má své speciální schopnosti, které se dají vylepšovat různými aktivitami (u Michaela je to Jóga, u Franklina přesné, ale nebezpečné řízení a u Trevora speciální psycho mise). Michael umí po vzoru Maxe Paynea (kterému je mimochodem Michael v některých ohledech podezřele podobný) zpomalit čas a efektně se trefovat, Franklin zpomalí čas a dokáže pak mnohem přesněji a ostřeji manévrovat s autem (obdoba Time Breakeru z NFS Carbon), no a Trevor se dokáže prostě nasrat a rozstřílet všechno co vidí. Kombinací těchto schopností a přepínání postav (a mimo jiné vašich schopností) pak procházíte docela dlouhým a poutavým příběhem plným přestřelek, odhalení minulosti nebo smrtí postav.


Welcome to Los Santos

Los Santos a přilehlé Blaine County je obrovská oblast. Je živá, je zajímavá, je barevná, dobře zapamatovatelná, uvěřitelná a poutavá. Člení se na město, pohoří, poušť s rozsáhlým jezerem a pár vesniček. Svět je nacpaný různými možnostmi. Horolezetví, jóga, parašutismus, ježdění na kole, příšerně udělaný tenis, celkem nudný golf nebo třeba funkční kina a klasické striptýzové bary. Oproti předchozím dílům ale zmizely například přítelkyně nebo nákup obytných nemovitostí. Obytné domy se mění s příběhem a nemovitosti nově slouží buďto jako garáže nebo jako výdělečná instituce. Také se vrací tuning aut a to ve velkostylu. Vytunit si teď svoje auto můžete do opravdu detailní míry, a to jak vzhledově tak výkonostně. Tím se také dostáváme k další věci spjaté s GTA.

Vehikulos

Vozidla byly vždy nedílnou součástí GTA a nejinak tomu je v novém díle. Aut opět značně přibylo a ke klasickým prověřeným kouskům přibylo spousta (hlavně sportovních a luxusních) nových. Bohužel fyzika a poškození aut je dosti zvláštní. Řízení je arkádovější (ale paradoxně realističtější než převracejcí se koráby z GTA IV) a poškození značně benevolentnější. Častěji se vám však budou zadrhávat pneumatiky o pochroumané kovy. Naopak čelní náraz v plné rychlosti auta jenom trochu pocuchá a většinou ani nevylétete čelním sklem (zřejmě se postavy naučily zapínat bezpečnostním pásem). Řízení je jednodušší a přesnější než dříve, vyhybání dopravě je snadnější a dynamičtější. Trochu škoda je to, že auta se od sebe v jednotlivých třídách prakticky neliší, a taky to, že tuning má vliv pouze na akceleraci. Například tuning brzd brždění vůbec nevylepší, což ale pokládám spíše za bug než účelný prvek. Každá postava má mimochodem své vlastní auto, které za celou hru neztratíte a do hry přibyla možnost si jakákoliv auta kupovat. Další věcí hodnou výtky je to, že se auta dost ztrácí a systém návratu aut kterými jste přijeli pro misi je dost chaotický a nespolehlivý, takže nezřídkakdy o svoje natuněné auto přijdete, což docela zamrzí.


Způsoby řešení problémů?

Celý příběh točící se kolem krádeží, respektive přímo krádeže se dají provést obvykle více způsoby (většinou ten taktičtější a ten agresivnější) tomu nasvědčuje i široká paleta zbraní, čítajcí kousky od obyčejných pistolí, přes SMG, útočné pušky, brokovnice až po zbraně hromadného ničení jako RPG, granátomet nebo minigun. Ve vrhacích zbraních najdeme uspávací granáty, obyčejné granáty nebo šikovné na dálku odpalovatelné výbušniny. Výběr zbraní je dostatečně široký a pokud by vám nestačil, je tu možnost ukrást tank nebo podobné střelbyschopné vozidlo a rozpoutat bitevní chaos pěkně po svém.

Po technické stránce hry nejde o žádnou extrémní pastvu pro oči a zubaté hrany a nízký framerate budou především PC hráče bít do očí, jinak jsou ale animace, všemožné typicky Rocstarovské detaily a tváře postav provedené excelentně a například vodou nebo různými horskými či podhorskými panoramaty se budete kochat celou hru.

Možnosti GTA V jsou prostě obrovské a to se ještě ani pořádně nerozjel masivní multiplayer nazvaný GTA Online který má slibovat další mraky zábavy s přáteli. GTA V je prostě téměř dokonalá hra s pár chybičkami, které jsou ale zastíněny gigantickým množstvím možností a božskou hratelností.

Hráno na Xbox 360.

Grand Theft Auto V na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Grand Theft Auto V
» Více o hře
Líbí se mi
  • Obří a živý svět
  • Parádní tři hlavní postavy
  • Skvělý dabing a animace
  • Všudypřítomné detaily a propracovanost hry
Vadí mi
  • Méně hojné bugy, především s auty
  • Že má tahle hra konec.
Verdikt: Božská, úžasná, perfektní, must have. Kdo nehrál GTA V, měl by tak bezpodmínečně učinit.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Grand Theft Auto V na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V Screenshot ze hry Grand Theft Auto V
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Grand Theft Auto V, aneb návrat krále
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Gandalf.    Brokarek: Tak pokud mi něco neuniklo, Niko byl jenom prohozenej mezi řečí jako potenciální pomocná ruka. A Packie mi nějak unikl, musím to někde dohledat takže dík :D

Edit: Dohledáno, pěkný cameo :)
Gandalf.gandalf8216
    8.10.2013 20:42
Gandalf.

Brokarek: Tak pokud mi něco neuniklo, Niko byl jenom prohozenej mezi řečí jako potenciální pomocná ruka. A Packie mi nějak unikl, musím to někde dohledat takže dík :D

Edit: Dohledáno, pěkný cameo :)

KINIMOD19    Ryneon: Není zač. :)KINIMOD19kinimod1919244    7.10.2013 22:07 KINIMOD19

Ryneon: Není zač. :)

Ryneon   2x   KINIMIOD19: děkuji :)Ryneonryneon20789    7.10.2013 21:19 Ryneon

KINIMIOD19: děkuji :)

KINIMOD19   2x   Ryneon: Hru už jsem projel a můžu ti říct, že ty náhodné vedlejší úkoly se sice opakují, ale ne tak často, protože jich je tam dostatek. Narazíš na to málokdy. :)KINIMOD19kinimod1919244    7.10.2013 20:36 KINIMOD19

Ryneon: Hru už jsem projel a můžu ti říct, že ty náhodné vedlejší úkoly se sice opakují, ale ne tak často, protože jich je tam dostatek. Narazíš na to málokdy. :)

Brokarek   1x   Těch náhodných událostí je snad víc než 30 :)

rawneox: Díky :)
Brokarekbrokarek13979
    7.10.2013 15:31
Brokarek

Těch náhodných událostí je snad víc než 30 :)

rawneox: Díky :)

Ryneon    Je tu někdo kdo už to dohrál a řekneme mi jestli po dodělání všech 14 náhodných událostí, jako je například krádež peněženky a pod .... se tam ty události pořád opakují ? nebo prostě se to stane jenom jednou (res. 14) :)Ryneonryneon20789    7.10.2013 14:10 Ryneon

Je tu někdo kdo už to dohrál a řekneme mi jestli po dodělání všech 14 náhodných událostí, jako je například krádež peněženky a pod .... se tam ty události pořád opakují ? nebo prostě se to stane jenom jednou (res. 14) :)

Phenonmen     :lol:Phenonmenphenonmen11929    7.10.2013 12:02 Phenonmen

:lol:

rawneox    Play2dEnd : jsem v GTAO a snažim se vyvařit na barák :D jinak nemam s kym hrát, tak nějak, tak pospěš :Drawneoxrawneox17681    6.10.2013 21:04 rawneox

Play2dEnd : jsem v GTAO a snažim se vyvařit na barák :D jinak nemam s kym hrát, tak nějak, tak pospěš :D

Wolverine    Tak ja problem z auty nemám! Tolik aut co tam je zadara...ikdyž se to původním majitelum moc nelíbí. . tak kára co se mi zalíbí tu si prostě vemu a ujedu!Wolverinewolverine21178    6.10.2013 20:48 Wolverine

Tak ja problem z auty nemám! Tolik aut co tam je zadara...ikdyž se to původním majitelum moc nelíbí. . tak kára co se mi zalíbí tu si prostě vemu a ujedu!

Play2dEnd    rawneox : jjj, osobně mi zlobila jen garáž u Franklina, a první patch to dal do pořádku :) ... budeš dnes večer/ v noci hrát? :D ne teda zas do půl 5 jak minule, ale dal bych :DPlay2dEndplay2dend15202    6.10.2013 20:38 Play2dEnd

rawneox : jjj, osobně mi zlobila jen garáž u Franklina, a první patch to dal do pořádku :) ... budeš dnes večer/ v noci hrát? :D ne teda zas do půl 5 jak minule, ale dal bych :D

rawneox    Uff teď jsem to dočetl. . Broky to je pecka počteníčko ty kluku ušatá :D :thumbup: jinak bugy s auty jsou vyřešený. .rawneoxrawneox17681    6.10.2013 20:34 rawneox

Uff teď jsem to dočetl. . Broky to je pecka počteníčko ty kluku ušatá :D :thumbup: jinak bugy s auty jsou vyřešený. .

Wolverine   1x   Klidně ať to na pc udělaj! Tak skvělá hra si zaslouží aby si ji mohlo zahrat co nejvíc hráču! A je fuk jestli na gamepadu nebo na klávesnici! Je to bomba a přeji ji všem zahrát si to!Wolverinewolverine21178    6.10.2013 19:59 Wolverine

Klidně ať to na pc udělaj! Tak skvělá hra si zaslouží aby si ji mohlo zahrat co nejvíc hráču! A je fuk jestli na gamepadu nebo na klávesnici! Je to bomba a přeji ji všem zahrát si to!

SamFisher    Play2dEnd : stále si myslím, že to překopou na klávesnici a myš :-) jako obvykle.... . :-)SamFishersamfisher16017    6.10.2013 18:36 SamFisher

Play2dEnd : stále si myslím, že to překopou na klávesnici a myš :-) jako obvykle.... . :-)

Play2dEnd    Spletter: to rozhodně neříkám :nah: ... a "my" ve smyslu "my všichni" se píše s "Y" :lala: just sayin ...Play2dEndplay2dend15202    6.10.2013 18:18 Play2dEnd

Spletter: to rozhodně neříkám :nah: ... a "my" ve smyslu "my všichni" se píše s "Y" :lala: just sayin ...

Spletter    Play2dEnd chceš teda říct ať se jdem mi pcčkáři bodnout ? !Spletterspletter19688    6.10.2013 17:59 Spletter

Play2dEnd chceš teda říct ať se jdem mi pcčkáři bodnout ? !

Brokarek    Teoreticky by to šlo udělat i bez gamepadu :D I dementní Lockpicking z AC3 čel na myši (akorát jste na to potřebovali tak 6 metrů dlouhej stůl) .Brokarekbrokarek13979    6.10.2013 17:52 Brokarek

Teoreticky by to šlo udělat i bez gamepadu :D I dementní Lockpicking z AC3 čel na myši (akorát jste na to potřebovali tak 6 metrů dlouhej stůl) .

KINIMOD19    Play2dEnd: :D hh , v tom případě by PC verze GTA V s gamepadem stála víc než na konzoli. :D :) (sranda)KINIMOD19kinimod1919244    6.10.2013 17:51 KINIMOD19

Play2dEnd: :D hh , v tom případě by PC verze GTA V s gamepadem stála víc než na konzoli. :D :) (sranda)

Brokarek    Díky za reakce.
Gandalf: Nejenom Klebbitz. Třeba i Packie nebo Niko mají výraznější cameo.
Brokarekbrokarek13979
    6.10.2013 17:50
Brokarek

Díky za reakce.
Gandalf: Nejenom Klebbitz. Třeba i Packie nebo Niko mají výraznější cameo.

Play2dEnd   1x   SamF: :) hh . myslel jsem to ale tak, že oni to nemohou vydat na PC s informací ať si gamepad všichni pořídí . . jedinou možností by mohlo být , že by se PC verze GTA prodávala s gamepadem a podporovala by jen ten :DPlay2dEndplay2dend15202    6.10.2013 17:48 Play2dEnd

SamF: :) hh . myslel jsem to ale tak, že oni to nemohou vydat na PC s informací ať si gamepad všichni pořídí . . jedinou možností by mohlo být , že by se PC verze GTA prodávala s gamepadem a podporovala by jen ten :D

SamFisher    Play2dEnd : tak si všichni pořídí gamepad...stejně ho už každý doma má :-) ale taky čekám tuto verzi až v roce 2014 :-)SamFishersamfisher16017    6.10.2013 17:43 SamFisher

Play2dEnd : tak si všichni pořídí gamepad...stejně ho už každý doma má :-) ale taky čekám tuto verzi až v roce 2014 :-)

Play2dEnd   3x   vtipálci s PC verzí fakt ... hra je venku 3 týdny, týden Online , na kterým oni každý den (a asi i noc) pracujou, bude ještě trvat než to poběží jak má ... a pak ho chtějí nadále udržovat , rozšiřovat a stále něco přidávat.... ale lidi stále pláčou že ať už konečně je PC verze :D to mi přijde s prominutím vážně naivní ... jestli bude, tak až v 2014 ....
a teď čistě osobní názor - bavil jsem se o tom i s pár lidma v Online - je to tentokráte jiný... a neumím si představit GTA V na PC ... golf a jóga je nemyslitelná, létání a potápění, special ability ... celý ovládání je 10000% dělaný na gamepad, a oni to nemůžou prostě vydat na PC s tím, že "pořidtě si všichni gamepad"
Play2dEndplay2dend15202
    6.10.2013 17:21
Play2dEnd

vtipálci s PC verzí fakt ... hra je venku 3 týdny, týden Online , na kterým oni každý den (a asi i noc) pracujou, bude ještě trvat než to poběží jak má ... a pak ho chtějí nadále udržovat , rozšiřovat a stále něco přidávat.... ale lidi stále pláčou že ať už konečně je PC verze :D to mi přijde s prominutím vážně naivní ... jestli bude, tak až v 2014 ....
a teď čistě osobní názor - bavil jsem se o tom i s pár lidma v Online - je to tentokráte jiný... a neumím si představit GTA V na PC ... golf a jóga je nemyslitelná, létání a potápění, special ability ... celý ovládání je 10000% dělaný na gamepad, a oni to nemůžou prostě vydat na PC s tím, že "pořidtě si všichni gamepad"

Skapco   1x   Nech uz je tu konecne na PC verzia , ktora bude na 100% nakolko to co sme videli na E3 nebezalo na starych konzolach :)Skapcoskapco8601    6.10.2013 16:49 Skapco

Nech uz je tu konecne na PC verzia , ktora bude na 100% nakolko to co sme videli na E3 nebezalo na starych konzolach :)

Snaphid    Když jsem si četl ten titulek tak jsem se málem podělal smíchy takový vtípky 8-) 8-) 8-)Snaphidsnaphid21978    6.10.2013 15:32 Snaphid

Když jsem si četl ten titulek tak jsem se málem podělal smíchy takový vtípky 8-) 8-) 8-)

Wolverine   1x   Moc pěkne! Tohle je vážně BOŽÍ HRA! ! Rockstar hold UMÍ! !Wolverinewolverine21178    6.10.2013 15:25 Wolverine

Moc pěkne! Tohle je vážně BOŽÍ HRA! ! Rockstar hold UMÍ! !

KINIMOD19    Teďkom mě v Mulťaku začíná pěkně srát ten jejich "systém mizení peněz". Zabijou mě a sebere mi to prachy z banky i z peněženky co mám u sebe. Nechápu jako proč? ! U sebe mám tolik na zaplacení. Nesetkal se s tím někdo?KINIMOD19kinimod1919244    6.10.2013 15:06 KINIMOD19

Teďkom mě v Mulťaku začíná pěkně srát ten jejich "systém mizení peněz". Zabijou mě a sebere mi to prachy z banky i z peněženky co mám u sebe. Nechápu jako proč? ! U sebe mám tolik na zaplacení. Nesetkal se s tím někdo?

PETAS117   5x   Myslím si, že tahle hra musí vyhrát titul hry roku splnila vše co měla splnit a ještě hodně více toho splnila co ani neřekla volnost příběh grafika všechno super tomu vážně nejde ani jedna hrubka k téhle hře říctPETAS117petas11714100    6.10.2013 13:38 PETAS117

Myslím si, že tahle hra musí vyhrát titul hry roku splnila vše co měla splnit a ještě hodně více toho splnila co ani neřekla volnost příběh grafika všechno super tomu vážně nejde ani jedna hrubka k téhle hře říct

CZconnor    No ten dum je na stejnym miste a je mu podobnej. Zas tak prepracovany to neni ;-) .CZconnorczconnor20481    6.10.2013 12:48 CZconnor

No ten dum je na stejnym miste a je mu podobnej. Zas tak prepracovany to neni ;-) .

Rappix    CZconnor: Nejsem si jistý co přesně myslíš tím "CJovým" domem když celá Grove Street je přepracovaná a navíc je pod vládou gangu Ballas, ale předpokládám že šlo o nějakýho "gangsta". :-DRappixrappix10626    6.10.2013 12:40 Rappix

CZconnor: Nejsem si jistý co přesně myslíš tím "CJovým" domem když celá Grove Street je přepracovaná a navíc je pod vládou gangu Ballas, ale předpokládám že šlo o nějakýho "gangsta". :-D

versace186   9x   elcig: No nevím ale na mojej velkej plazme to vypáda párádne! :)versace186versace1868620    6.10.2013 12:23 versace186

elcig: No nevím ale na mojej velkej plazme to vypáda párádne! :)

SamFisher   2x   Dobrá recka.... . já počkám na PC verzi :-)SamFishersamfisher16017    6.10.2013 12:21 SamFisher

Dobrá recka.... . já počkám na PC verzi :-)